- Start
   - Newsy
   - Zapowiedzi
   - Recenzje
   - Solucje
   - Galerie
   - Video
   - Linkownia
   - Pliki
   - Ekipa/Kontakt
   - Wyszukaj
   - FORUM
       

Sam & Max Episode 6: Bright Side of the Moon


Recenzja autorstwa Adriano „Adrian” Bizzoco z serwisu www.adventuresplanet.it.
Przetłumaczyła, za zgodą autora, Kajamira.


Sam & Max Episode 6: Bright Side of the Moon

Spotkaliśmy się tutaj bracia, aby świętować zakończenie pewnego doświadczenia w grach komputerowych: pierwszy sezon poświęcony w całości, w sześciu epizodach, dwom najdziwniejszym policjantom, jacy kiedykolwiek pojawili się na naszych monitorach, zbliża się ku końcowi. Grą Bright Side of The Moon Telltale chwilowo pieczętują przygody Sam & Max w nadziei, że wrócą wkrótce do obiegu jako bohaterowie drugiego sezonu.
Oprócz ironicznej aluzji do tytułu LP, który zmienił sposób odbioru muzyki (mam oczywiście na myśli „The Dark Side of The Moon” Pink Floyd) tytuł szóstej przygody podpowiada nam gdzie odbędzie się akcja – na Księżycu. Nie róbcie zdziwionych min, ponieważ do tej pory powinniście znać już na pamięć zdjęcia, z którymi spotkaliście się w biurze naszych bohaterów, wśród których wyróżnia się „podróż na księżyc”, dlatego nie stawiajcie zbędnych pytań, „jak?”, lecz zaakceptujcie fakt, że nasi (i nie tylko o­ni) mogą deptać grunt księżycowy bez zbytnich problemów.

Sam & Max Episode 6: Bright Side of the Moon

Jeszcze raz historia zaczyna od Maksa zaangażowanego w swoje sprawy, nie oczekujemy natomiast, że znajdziemy Sama refleksyjnego, prawie melancholicznie zaangażowanego w odnalezienie swej prawdziwej tożsamości ukrytej za pseudonimem ujawnionym mu przez byt informatyczny w zakończeni piątego epizodu. Piorunująca inspiracja związana ze zwyczajowym telefonem do komisarza umożliwia naszym zrozumienie, kto tak naprawdę jest tym „ostatecznym złoczyńcą” i przede wszystkim, gdzie się ukrył... rozumiecie – na Księżycu. Tam, wśród kraterów i szarego pyłu Sam i Max muszą stawić czoło bulwersującym odkryciom, niepokojącym przesłuchaniom, (co się stało ze złotą rybką – na przykład), zwrotom akcji i pamiętnym zakończeniu.

Sam & Max Episode 6: Bright Side of the Moon

Grafika jest zasadniczo na tym samym poziomie, co w poprzednich odcinkach, lecz niektóre elementy gry są godne uwagi. Przede wszystkim ulica, przy której znajdują się biura Sybil i obu policjantów, oraz sklep Bosco - nie ma tym razem dziennego oświetlenia, lecz światło zachodu słońca. Aspekt chromatyczny odmienny, piękniejszy, pomimo usterek stylu przejawiających się moim zdaniem w sztucznych refleksach tekstur w oknach centralnego budynku. Uważam, że rozczarowuje struktura Księżyca; oczekiwałem bardziej bogatej powierzchni Księżyca, znajduję natomiast placyk, na którym pojawia się nasz samochód, nawet stacja kosmiczna, sklep z pamiątkami i wejście do bazy złoczyńców. Natomiast w siedzibie „sekty” cieszą oczy obecność „rollercoaster” i wiele elementów „background”, wszystko kolorowe, a niektóre animowane. Na koniec pokój, w którym odgrywa się finałowa scena nie błyszczy harmonią architektoniczną (najpierw pokój wydaje się mały, potem mieści się w nim statek kosmiczny).

Sam & Max Episode 6: Bright Side of the Moon

Moim zdaniem muzyka sięga szczytu produkcji. „Księżycowa” ścieżka dźwiękowa jest chyba najpiękniejszym podkładem muzycznym całej serii season o­ne, a akompaniament końcowych scen spełnia perfekcyjnie swoje zadanie. Szczególna wzmianka dotyczy sigla końcowego gry, w postaci piosenki częściowo poświęconej „Max World”. Dubbing jest na zwyczajowym poziomie, a szczególnie Kasten, aktor, który użycza głosu naszemu kochanemu królikowi. Dostajemy od niego prezent w postaci części gry, w której nareszcie usłyszymy dobrą i spokojną część Maxa. Ładny jest też odcień głosu złoczyńcy w swej szczególnej modulacji głosu.

Sam & Max Episode 6: Bright Side of the Moon

Charakteryzacja bohaterów jest wspaniała, może lepsza, niż w poprzednich epizodach. Bosco zdumiewa w kolejnych przebraniach, podobnie jak, Sybil, która znalazła pracę życia.
Warto tu wspomnieć postać, która jest ostatnią ofiarą długiej serii parodii: Canada - nie chce jednak ujawniać, co łączy Sybil i Canada. Harry (kreci bohater trzeciego epizodu), agent Superball (wspaniały wykonawca mini-musicalu z czwartego epizodu) i jeszcze inni: są wszyscy, ale nie tak, jak można by oczekiwać.

Sam & Max Episode 6: Bright Side of the Moon

Długość tego epizodu przypuszczalnie jest równa czwartemu (Abe Lincoln Must Die), czyli osiąga maksimum – 4 – 5 godzin gry; konstrukcja zagadek jest raczej klasyczna, a questy są precyzyjne i jasne od początku. Moim zdaniem prawdziwy problem stanowi szczególna zagadka, (o której oczywiście nic nie powiem) w końcowej części gry.

Sam & Max Episode 6: Bright Side of the Moon

W zakończeniu należy oczekiwać dwóch podstawowych rzeczy: wyjaśnienia wszystkiego, oraz dość „epickiego” finału. Wyjaśnienie jest dwufazowe dzięki rewelacjom uzyskiwanym od wielu drugorzędnych postaci, oraz od złoczyńcy chełpiącego się wszechmocą. Finał trochę rozczarowuje. Wyjaśniam: walka z szefem wszystkich szefów mogłaby trwać długo, sprawiając wrażenie, że nie jest łatwo pozbyć się złoczyńcy; w rzeczywistości jest zaledwie kilka interakcji i hotspot do dyspozycji gracza. Jeśli oczekujecie końcowej sekwencji, która da wam poczucie satysfakcji możecie być spokojni: Sam & Max to historia absurdalna, ironiczna, obłąkańcza... finał jest na jej poziomie. Zalecam Wam smakować do samego końca grę, czytając końcowe napisy.

Na koniec serii epizodycznej warto dać dwie oceny: jedna dotyczy ostatniego epizodu Bright Side of the Moon, druga łączna o całej serii.

Pierwsza – to 84/100, druga – średnia wszystkich – to 84/100.

Do szybkiego spotkania (mam nadzieję) z Season Two!

Ocena: 84/100


Recenzent: Adriano "Adrian" Bizzoco - www.adventuresplanet.it.


Dodano:  sobota, 12 maja 2007
Recenzent:  Kajamira
Wynik:
Powiązany odsyłacz:  Galeria
odsłon: 1906

Którego polskiego wydawcę gier uważasz za najlepszego?

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 4033

- The Testament of Sherlock Holm...
- Tajne Akta III
- The Testament of Sherlock Holm...
- Syberia III
- FACE NOIR - IL GATTO DAGLI ...
- Broken Sword 5
- Resonance
- Steam/TheIndieGala/The HumbleB...
- THE BOOK OF UNWRITTEN TALES - ...
- CYPHER: Tekstowa przygówka w s...


© Copyright 2005-2010 Przygodowki.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Przygodówki.pl 2007